Učím matiku a „počítače” a občas i „co dům dal“ na základní škole v Nýřanech. A pak do těchto předmětů cpu věci kolem počítačů.
V jakémsi testu mi vyšlo, že o věcech nerada teoretizuji, ale o to raději je zkouším. Co si neosahám, tomu nevěřím. Taky jsem sklerotická, a tak tenhle web vznikl především jako můj soukromý antisklerotický zápisníček. A trošku se to zvrhlo 🙃
K psaní webu mne vyprovokovala Pavlína Hublová http://inapadnik.blogspot.com/ a jsem tomu ráda. Průběžně sem dávám taková menší či větší “upozornění” na programy, webové služby, samostatné práce, apod., které jsme vyzkoušela a jaké s nimi mám zkušenosti. Mým cílem není psát žádné manuály, ani rozsáhlá hodnocení, spíš tipy. Nemyslím, že byste popisované věci neznali a nikdy o nich neslyšeli, takže je to o mé osobní zkušenosti a velmi subjektivních názorech. A také občas přidávám tipy na věci, které jsem nevyzkoušela na dětech, ale které mi připadají perspektivní a které vyzkoušet chci.
První článek jsem na původní web vložila 11.12.2010. Kvůli ukončení služby Posterous jsem se od února 2013 přestěhovala sem. Záloha původního webu je stále na http://cojsemvyzkousela.wordpress.com. Najdete na něm 180 článků. Tady je k dnešku (8.2.2022) zhruba 500 dalších. Za těch 10 let se to docela nastřádalo.
Jak jde čas, tak témata postupně rozšířuji a měním. Postupně se více a více začaly přibývat věci kolem iPadu a Google a v poslední době hodně témata kolem distanční výuky a 3D tisku. Také občas neodolám a přidám výuku “papírovou”, takové drobnosti z hodin, o kterých si myslím, že se povedly a ani počítač nebyl potřeba.
Ale třeba tu někdo najde něco zajímavého nebo zjistí, kudy cesta nevede.
Jitka Rambousková
8.2.2022
kontakt:,
- boxjeer@gmail.com
- rambouskova@zsnyrany.cz
- úplně stačí komentář k libovolnému článku
Na závěr roku 2019 jsem si povídala s Danem Pražákem a vyšel z toho jeden díl jeho Hovorů z kabinetu.
Dobrý den,
velice mne zaujal Váš 100-letý kalendář s „pravidly chování ve třídě“. Je možné někde si ho více prohlédnout? popř. odkaz, odkud jste čerpala? Děkuji. Lemfeldová Marie, ZŠ, Jablonné v Podj.
Našla jsem ho na http://www.ceskaskola.cz/2002/11/miloslav-hubatka-sto-let-stary-skolni.html 🙂
Jitko,
mohla byste, prosím,poradit jak vytvořit padlet? na stránkách padlet.com se nechytám. Děkuji Vám.
Dana
Stačí? https://www.cojsemvyzkousela.cz/?p=1474 🙂
Milá paní Rambousková, jste můj guru. Od té doby, co jsem na Vás narazila, mám doma binec a připálený hrnce.
NIKDY nikam nepíšu. To jen dneska, kdy piju bílý víno na oslavu vzniku prvních kurzů v Classroomu na naší škole.
Zkoušejte dál. Zdraví Kateřina Šmídová.
Pýřím se a červenám 🙂 Jako guru se fakt necítím, jen obyčejně učím a občas něco sepíšu, ale moc jste mne potěšila a budu se snažit i dál. A dejte vědět, jak se vám s Classroom daří.
Jitka 🙂
PS. dala jste mi úžasný dárek k narozeninám
Milá paní Rambousková, velmi děkuji za záznamy webinářů. Ve Vašem podání je vše srozumitelné a jednoduché. Založila jsem pro své prváčky 1. nástěnku v Padletu a určitě vyzkouším(e) další programy. Moc ráda čtu Váš web plný zkušeností a nápadů. Děkuji a přeji vše dobré. Monika
Děkuji moc 🙂 Slibuji, že se budu snažit i na dále. A doufám, že Padlet bude dobře sloužit – je to skvělá věc!
Jitka
Dobrý den Jitko, to že publikujete postřehy a praktické zkušenosti z praxe je skvělá práce a jsem rád že takové projekty u nás vznikají. Držím palce a rád jsem si Vás přidal do RSS 🙂
Díky Tomáš.
Díky moc za inspiraci!!
Zpětné uporoznění:Co jsem vyzkoušela – blog o IT ve výuce – vzdělávání on-line
Dobrý den paní Jitko,
chtěla bych Vám moc poděkovat za to vše, co pro nás učitelé a děláte. Pro mě jste neskutečnou inspirací a vzbuzujete ve mě obrovské množství nápadů:) Chtěla bych vás poprosit o radu, ikdyž se netýká technologií. Už dlouho se zabývám výběrem správných a kvalitních rýsovacích potřeb na bílé tabule, aby tabule nepoškodily a zároveň se s nimi dalo kvalitně rýsovat. Zkoušela jsem například kružítko na magnety, ale jsou strašně slabé, takže rýsování kružnic je neskutečný boj. Dále nemůžu narazit ani na nějaké vhodné pravítko s ryskou. Ano, mohla bych využít nějakou aplikaci, ale mám spíše zkušenost, že žáci potřebují vidět, jak s pomůckami vůbec pracovat, jak je uchopit…
Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkuji za velmi milý příspěvek.
Také máme bílé tabule a používáme kružítka s přísavkou – podobné jako https://www.multip.cz/tabulove-kruzidlo-precision-pc-091000. Na bílé tabuli drží opravdu dobře, ale při odtrhávání se těmi přísavkami většinou něco smaže. Takže je to asi volba ze dvou zel.
Průhledný trojúhelník s rysko na tabuli jsem neviděla a opravdu by se hodil. Jitka